Botoks

Estetik Amaçlı Botoks UygulamasıBotoks, Clostridium cinsi adı verilen bir bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Tıpta farklı alanlarda (fizik tedavi, göz ve nörolojik hastalıklar) kullanılmaktadır. Estetik dermatolojide ise yüzde bulunan ve mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Botoks uygulamaları kas içine yapılmaktadır. Botoks, kaslarda geçici bir süreyle gevşemeye neden olur. Kaslarda kasılma olmayınca mimiğe bağlı kırışıklıklar oluşmaz ya da kırışıklığın oluşması engellenir.

Botoks uygulama öncesi hastanın yüzündeki kas yapısı incelenmelidir. Her hastanın yüz yapısı farklı olacağından uygulama kişiye özel olmalıdır. Uygulamadan önce ağrı olmaması için anestezik kremler sürülmektedir. Genellikle Botoks uygulamaları 15-20 dakika içinde tamamlanır. Botoks etkisi 4-7 günde ortaya çıkar ve kişinin yaşına ve kas yapısına gore 3-6 ay etkinlik devam eder.

Etki Süresi Ne Kadardır?
Botoks etki süresi her kişide farklı olarak görülmektedir. İleri yaşlarda ve çok mimik kullanan kişilerde Botoks etki süresi azalmaktadır. Botoks 3 aydan daha kısa zaman aralıkları ile yaptırılması da etkiyi azaltmaktadır. Normal koşullar altında Botoks etkisi 3-6 ay surer.

Botoks uygulamaları güvenli bir yöntemdir. Ancak tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapılırsa ya da doktor olmayanlar tarafından yapılırsa bazı istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Botoks yüksek dozlarda uygulanması yüzde mimik oluşumunu önler ve ifadesiz-maske bir yüz ile sonuçlanabilir. Halbuki Botoks uygulamalarında amaç yüze daha doğal bir görünüm veren ancak kırışıklıların olmadığı bir görünümün oluşmasını sağlamaktır. Yapılan çalışmalar devamlı doğru aralıklarla yapılan Botoks enjeksiyonlarının güvenli olduğunu göstermiştir. Kas hastalığı olanlar, hamileler, kan sulandırıcı ilaç alanlarda Botoks uygulaması yapılmamalıdır.