Diş Gıcırdatma İçin Uygulanan BoNTA

Diş Gıcırdatma İçin Uygulanan BoNTA

Diş gıcırdatma nedir?

Diş gıcırdatma veya tıptaki adıyla bruksizm, dişlerin veya çenenin kaslımasına bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle stress sonucu görülebilen bir durumdur. Diş gıcırdatma çiğneme kaslarının fazla kasılmasına bağlı ortaya çıkar. Diş gıcırdatma özellikle akşam saatlerinde uyku sırasında görülür ve zamanında tedavi edilmezse diş kayıplarına neden olabilir. Ayrıca diş gıcırdatmaya bağlı başağrısı veya çene ağrıları görülebilir. Son yıllarda yapılan BonTa tedavisi diş gıcırdatma şikayetini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Diş gıcırdatma tedavisinde BoNTA etkisi nasıl olur?

BoNTA ilacı kasların kasılmasına neden olan maddelerin işlevlerini engeleyerek kasların kasılmasını önlemekte ve kasların gevşemesine neden olmaktadır. Diş gıcırdatmada rol oynayan çiğneme kaslarına (maseter kası) yapılan BoNTA enjeksiyonları ile bu kas grubunda kasılmalar engellenir, kaslar kasılamayınca diş gıcırdatma veya diş sıkma işlevi gerçekleşemez. Böylece kişi rahatlamış olur.

 

Diş gıcırdatma tedavisinde BoNTA nasıl uygulanır?

Diş gıcırdatma tedavisinde BoNTA uygulamadan önce gerekirse uygulama yapılacak alana anestezik bir krem sürülür ve 15 dakika beklenir. Ancak uygulama yapılan alanda enjeksiyonlar ağrıya neden olmayacağı için krem genellikle sürülmez. Krem ile bekledikten sonra cilt temizlenir ve kasların olduğu alanlar işaretlenir ve enjeksiyon yapılır. Diş gıcırdatma için yapılan BoNTA enjeksiyonları genellikle ağrılı değildir ve işlem 10 dakika surer. İşlemden sonra özel bir uygulama yapmaya gerek yoktur, normal sosyal hayata dönülebilir.

 

Diş gıcırdatma için yapılan BoNTA etkisi ne kadar surer?

Diş gıcırdatma için uygulanan BoNTA etki süresi 3-6 aydır. Diş gıcırdatma şikayeti olanlarda her 3-6 ayda bir BoNTA enjeksiyonları yapılabilir.

 

Diş gıcırdatma için yapılan BoNTA enjeksiyonlarında nelere dikkat edilmelidir?

Diş gıcırdatma tedavisinde yapılan BoNTA enjeksiyonlarında amaç kasların çalışmasını azaltmak olmalıdır. Eğer çiğneme kasları çalışamaz duruma gelirse yemek yeme fonksiyonu yapılamaz. O nedenle diş gıcırdatma için yapılan BoNTA uygulamalarında doz iyi hesaplanmalıdır.