Diş Gıcırdatma İçin Uygulanan Botoks

Diş Gıcırdatma İçin Uygulanan Botoks

Diş gıcırdatma nedir?

Diş gıcırdatma veya tıptaki adıyla bruksizm, dişlerin veya çenenin kaslımasına bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle stress sonucu görülebilen bir durumdur. Diş gıcırdatma çiğneme kaslarının fazla kasılmasına bağlı ortaya çıkar. Diş gıcırdatma özellikle akşam saatlerinde uyku sırasında görülür ve zamanında tedavi edilmezse diş kayıplarına neden olabilir. Ayrıca diş gıcırdatmaya bağlı başağrısı veya çene ağrıları görülebilir. Son yıllarda yapılan BonTa tedavisi diş gıcırdatma şikayetini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Diş gıcırdatma tedavisinde Botoks etkisi nasıl olur?

Botoks ilacı kasların kasılmasına neden olan maddelerin işlevlerini engeleyerek kasların kasılmasını önlemekte ve kasların gevşemesine neden olmaktadır. Diş gıcırdatmada rol oynayan çiğneme kaslarına (maseter kası) yapılan Botoks enjeksiyonları ile bu kas grubunda kasılmalar engellenir, kaslar kasılamayınca diş gıcırdatma veya diş sıkma işlevi gerçekleşemez. Böylece kişi rahatlamış olur.

 

Diş gıcırdatma tedavisinde Botoks nasıl uygulanır?

Diş gıcırdatma tedavisinde Botoks uygulamadan önce gerekirse uygulama yapılacak alana anestezik bir krem sürülür ve 15 dakika beklenir. Ancak uygulama yapılan alanda enjeksiyonlar ağrıya neden olmayacağı için krem genellikle sürülmez. Krem ile bekledikten sonra cilt temizlenir ve kasların olduğu alanlar işaretlenir ve enjeksiyon yapılır. Diş gıcırdatma için yapılan Botoks enjeksiyonları genellikle ağrılı değildir ve işlem 10 dakika surer. İşlemden sonra özel bir uygulama yapmaya gerek yoktur, normal sosyal hayata dönülebilir.

 

Diş gıcırdatma için yapılan Botoks etkisi ne kadar surer?

Diş gıcırdatma için uygulanan Botoks etki süresi 3-6 aydır. Diş gıcırdatma şikayeti olanlarda her 3-6 ayda bir Botoks enjeksiyonları yapılabilir.

 

Diş gıcırdatma için yapılan Botoks enjeksiyonlarında nelere dikkat edilmelidir?

Diş gıcırdatma tedavisinde yapılan Botoks enjeksiyonlarında amaç kasların çalışmasını azaltmak olmalıdır. Eğer çiğneme kasları çalışamaz duruma gelirse yemek yeme fonksiyonu yapılamaz. O nedenle diş gıcırdatma için yapılan Botoks uygulamalarında doz iyi hesaplanmalıdır.