Erkeklerde Botoks Uygulamaları

Erkeklerde Botoks Uygulamaları

Botoks nedir?

Botoks yüzdeki mimik kırışıklıklarını azaltmak/düzeltmek için uygulanmaktadır. Ameliyatsız estetik uygulamalar içinde en sık yapılan işlemdir. Botoks kaslarda kasılmayı sağlayan maddelerin oluşumunu bloke ederek kaslarda geçici bir süre ile gevşeme sağlar ve böylece mimik hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıklar azalır. Botoks tıpta başka alanlarda da kullanılan bir ilaçtır. Botoks enjeksiyonlarının estetik amaçlarla kullanılması FDA (Amerikan Gıda ve ilaç dairesi) tarafında onaylanmıştır.

 

Erkeklerde Botoks enjeksiyonu uygulanır mı?

Botoks uygulamaları hem erkek hem de kadınlarda yapılabilir.

Erkekler için Botoks uygulaması kadınlardan farklı şekilde değerlendirilmelidir. Botoks kas içine yapılan enjeksiyonlardır. Botoks uygulamasında enjeksiyon tekniği ve ilaç dozu önemlidir. Uygulama öncesi kişinin cilt yapısı, kas kalınlığı, mimik kırışıklıklarının derinliği ve yaşı değerlendirilmelidir.

Erkeklerde kadınlara oranla kas yapısı daha büyüktür ve cildi daha kalındır. O nedenle Botoks uygulaması yaparken bu farklara dikkat etmek gereklidir. Erkeklerde Botoks dozu kadınlara göre daha fazla olmalıdır.

 

Erkeklerde Botoks yüzde hangi bölgelere yapılır?

Erkeklerde Botoks uygulaması en fazla kaşarası çatma çizgilerine yapılmaktadır. Erkeklerde Botoks alın bölgesindeki yatay çizgilere yapılmaktadır. Erkeklerde Botoks uygulaması gözkenarlarındaki kazayağı çizgilerine yapılmaktadır.

 

Erkeklerde Botoks uygulaması sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Erkeklerde Botoks enjeksiyonları yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Özellikle kaşları uçlardan fazla kaldırmak feminen bir görünüm vereceği için dikkatli olmak gereklidir. Alın bölgesine yapılan fazla miktarda enjeksiyon kaşların düşmesine neden olabilir. Çok derin mimik kırışıklıklarında Botoks enjeksiyonları yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda Botoks enjeksiyonu sonrasında dolgu uygulamaları yapılabilir.

 

Erkeklerde Botoks enjeksiyonu nasıl yapılır?

Erkeklerde Botoks uygulaması 15-20 dakika süren bir işlemdir. İşlem öncesi iğnelere bağlı ağrı olmasını engellemek amacıyla uygulama yapılacak alanlara anestezik bir krem sürülerek bir süre beklenir. Bekleme süresi sonunda enjeksiyon alanları işaretlenir ve özel ince uçlu Botoks enjektörleri ile uygulama yapılır. Uygulama sonrasında 4 saat süreyle basin öne eğilmesinden kaçınmak gereklidir. Uygulamadan sonra 2-3 gün süreyle spor yapmak, sıcak ortamlarda (hamam, sauna vb) bulunmak ve yüz masajı/yogası yapmak sakıncalıdır. Botoks etkisi 3-7 günde ortaya çıkar. Uygulamadan 10-15 gün sonra kontrol enjeksiyonu gerekli olabilir.

 

Erkeklerde Botoks etkisi ne kadar sürer?

Erkeklere uygulanan Botoks enjeksiyonlarının etki süresi 3-6 aydır. Bu süre kişinin metabolizması, kas yapısı ve mimik kullanma alışkanlıklarına göre değişebilir. Botoks uygulaması 3-6 ayda bir yapılabilir.