Erkeklerde BoNTA Uygulamaları

Erkeklerde BoNTA Uygulamaları

BoNTA nedir?

BoNTA yüzdeki mimik kırışıklıklarını azaltmak/düzeltmek için uygulanmaktadır. Ameliyatsız estetik uygulamalar içinde en sık yapılan işlemdir. BoNTA kaslarda kasılmayı sağlayan maddelerin oluşumunu bloke ederek kaslarda geçici bir süre ile gevşeme sağlar ve böylece mimik hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıklar azalır. BoNTA tıpta başka alanlarda da kullanılan bir ilaçtır. BoNTA enjeksiyonlarının estetik amaçlarla kullanılması FDA (Amerikan Gıda ve ilaç dairesi) tarafında onaylanmıştır.

 

Erkeklerde BoNTA enjeksiyonu uygulanır mı?

BoNTA uygulamaları hem erkek hem de kadınlarda yapılabilir.

Erkekler için BoNTA uygulaması kadınlardan farklı şekilde değerlendirilmelidir. BoNTA kas içine yapılan enjeksiyonlardır. BoNTA uygulamasında enjeksiyon tekniği ve ilaç dozu önemlidir. Uygulama öncesi kişinin cilt yapısı, kas kalınlığı, mimik kırışıklıklarının derinliği ve yaşı değerlendirilmelidir.

Erkeklerde kadınlara oranla kas yapısı daha büyüktür ve cildi daha kalındır. O nedenle BoNTA uygulaması yaparken bu farklara dikkat etmek gereklidir. Erkeklerde BoNTA dozu kadınlara göre daha fazla olmalıdır.

 

Erkeklerde BoNTA yüzde hangi bölgelere yapılır?

Erkeklerde BoNTA uygulaması en fazla kaşarası çatma çizgilerine yapılmaktadır. Erkeklerde BoNTA alın bölgesindeki yatay çizgilere yapılmaktadır. Erkeklerde BoNTA uygulaması gözkenarlarındaki kazayağı çizgilerine yapılmaktadır.

 

Erkeklerde BoNTA uygulaması sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Erkeklerde BoNTA enjeksiyonları yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Özellikle kaşları uçlardan fazla kaldırmak feminen bir görünüm vereceği için dikkatli olmak gereklidir. Alın bölgesine yapılan fazla miktarda enjeksiyon kaşların düşmesine neden olabilir. Çok derin mimik kırışıklıklarında BoNTA enjeksiyonları yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda BoNTA enjeksiyonu sonrasında dolgu uygulamaları yapılabilir.

 

Erkeklerde BoNTA enjeksiyonu nasıl yapılır?

Erkeklerde BoNTA uygulaması 15-20 dakika süren bir işlemdir. İşlem öncesi iğnelere bağlı ağrı olmasını engellemek amacıyla uygulama yapılacak alanlara anestezik bir krem sürülerek bir süre beklenir. Bekleme süresi sonunda enjeksiyon alanları işaretlenir ve özel ince uçlu BoNTA enjektörleri ile uygulama yapılır. Uygulama sonrasında 4 saat süreyle basin öne eğilmesinden kaçınmak gereklidir. Uygulamadan sonra 2-3 gün süreyle spor yapmak, sıcak ortamlarda (hamam, sauna vb) bulunmak ve yüz masajı/yogası yapmak sakıncalıdır. BoNTA etkisi 3-7 günde ortaya çıkar. Uygulamadan 10-15 gün sonra kontrol enjeksiyonu gerekli olabilir.

 

Erkeklerde BoNTA etkisi ne kadar sürer?

Erkeklere uygulanan BoNTA enjeksiyonlarının etki süresi 3-6 aydır. Bu süre kişinin metabolizması, kas yapısı ve mimik kullanma alışkanlıklarına göre değişebilir. BoNTA uygulaması 3-6 ayda bir yapılabilir.