Çene Dolgusu & Çenehattı (Jawline) Dolgu

Çene Dolgusu & Çenehattı (Jawline) Dolgu

Çene Dolguları

Çene bölgesine dolgu uygulaması iki nedene bağlı yapılabilir.

  1. Bazı yüz tiplerinde çene küçüktür, geriye doğru yerleşiktir. Bu durum genellikle çene kemiği veya diş yapısına bağlı görülebilir. Özellikle yüze profilden bakıldığı zaman çene geriliği daha net ortaya çıkar. Bu tür çene yapılarında eğer kemik ve diş problem ileri seviyede değilse çene dolgusu ile yüz hatları düzeltilebilir.
  2. Çene yüzün alt 1/3 kısmını içerir. Bu kısım yaşlanma ile birlikte kısalır ve hacmini kaybeder. Bu tür durumlarda yüzün estetik oranları değişir. Yüzdeki yapıların birbirine olan oranlarını düzeltmek ve yüzün görünümünü iyileştirmek için çene dolgusu yapılabilir.

 

Çene dolgusu uygulamada nelere dikkat edilmelidir?

Çene dolgusunda amaç çeneyi öne doğru hareket vererek hacim sağlamak ve/veya çeneyi uzatmaktır. Her iki amaç için farklı enjeksiyon teknikleri uygulanmalıdır.

Çene dolgusu erkek ve kadınlarda farklı yapılmalıdır. Çünkü erkek ve kadınlardaki çene yapısı birbirinden farklıdır. Erkeklerde daha köşeli ve geniş bir çene yapısı vardır ve vu durum maskülen bir görüntü verir. Kadınlarda ise çene oval şekilde olup daha yumuşak yapıdadır. Kadınlarda köşeli ve geniş bir çene yapısı oluşturmak erkeksi bir görüntü vereceği için dikkatli olmak gereklidir.

 

Çenehattı (jawline) Dolgu

Çenehattı (jawline) yaşlanma ile birlikte önemli değişikliklere maruz kalır. Genç bir yüzde çenehattı (jawline) daha düz ve keskin hatları olan bir yapıdadır. Ancak yaşlanma ile birlikte yüzde yağ dokusunun yerçekimi ile birlikte sarkması ve yüzün bağ dokusundaki azalmaya bağlı olarak çenehattı (jawline) yapısı bozulur ve keskinli kaybolur.

Çenehattında (jawline) ortaya çıkan bu değişiklikleri düzeltmek için dolgu enjeksiyonları yapılabilir.

 

Çenehattı (jawline) dolgu uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Çenehattı (jawline) dolgu uygulamaları kadın ve erkeklerde farklı yapılmalıdır. Çünkü kadın ve erkeklerin çenehattı (jawline) yapısı birbirinden farklıdır. Erkeklerde belirgin ve köşeli bir çenehattı vardır. Ancak kadınlarda çene hattı daha yumuşak geçişlidir, hatlar daha yuvarlaktır, erkeklerdeki gibi keskin değildir.

Çene ve Çenehattı (jawline) dolgu uygulamalarında hangi dolgular uygulanır?

Çene ve Çenehattı (jawline) bölgesine hyaluronik asit dolgular uygulanabilir. Özellikle lifting özelliği yüksek hyaluronik asit dolgular kullanılmalıdır.

Çene ve Çenehattına (jawline) uygulanan hyaluronic asit dolguların etki süresi kişden kişiye değişmekle birlikte 8-18 ay kadardır.

Çenehattına (jawline) yarıkalıcı dolgular (Radiesse veya Ellanse) da uygulanabilir. Bu dolguların kalıcılık süreleri kişiden kişiye değişmekle birlikte 12-24 ay arasındadır.