DUDAK DOLGUSU

Dudak DolgusuDudaklar yüz güzelliğinin en önemli unsurlarından biridir. Güzel ve dolgun dudaklara sahip olmak kişinin kendine güvenini sağlar, yüz güzelliğini tamamlar ve kişiye ayrı bir çekicilik verir.

Dudaklara dolgu uygulamadan önce anestezik bir krem sürülür. Duadaklar çok hassas organlardır ve bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Ancak anestezik kremlerin 15-20 dakika bekletilmesi gerekli anesteziyi sağlar. Ayrıca yeni jenerasyon dolgu maddelerinin içinde anestezik etkili ürünler bulunması da işlemin ağrısız yapılmasına neden olur.
İşlem öncesi dudakların fotoğrafı çekilmelidir. Dudakta nasıl bir değişiklik yapılması istendiği kişiye sorulmalıdır. Dudaklara dolgu uygulamaları farklı şekillerde yapılabilir. Dudakların kenarlarını belirginleştirebiliriz (kontür uygulaması). Dudakların kırmızı etli kısmını doldurarak hacmini artırabiliriz (dudaklara hacim verme). Dudak köşelerinin aşağı doğru sarkmış bölümlerine dolgu işlemi yapılarak dudak köşelerinin şekillendirilmesi yapılabilir. Dudak dolgu uygulaması istenen şeklin verilmesi için tek ya da iki seansta yapılabilir.

Dudak Dolgusu Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Dudak dolgu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yemek ve içmek yasaktır, ruj sürülmemelidir. Uygulama yapıldığı gün çok sıcak ve çok soğuk yemek ve içecekler önerilmez, sert gıdalar tüketilmemelidir. Dudak dolgu işleminden sonra şişlik oluşur, iğneye bağlı morarma meydana gelebilir. Bu etkiler 2-3 gün içinde geriler.

Dudak Dolgusu Uygulamasında Önemli Noktalar Nelerdir?
Dudaklara iyi şekil vermek yüzün bütünlüğü için önemlidir. Dudaklara aşırı dolgu uygulamak doğal görünümü bozmaktadır. Üst dudağa yapılan aşırı uygulamalar dudağın ön tarafa doğru çıkmasına ve ‘ördek dudak’ şeklinde görünmesine neden olur. Dudak dolgu uygulamalarında üst ve alt dudak kalınlıklarının iyi ayarlanması gereklidir. Üst dudak ve alt dudak arasındaki oran 1.6 civarındadır, yani alt dudak üst dudaktan bir miktar kalındır. Uygulama sırasında bu orana dikkat edilmelidir.