Önleyici Botoks Uygulamaları

Önleyici Botoks Uygulamaları

Botoks enjeksiyonu mimik kaslarının çalışmasına bağlı ortaya çıkan kırışıklıklar için uygulanan bir işlemdir. Botoks bir ilaçtır ve tıpta estetik uygulamalar dışında da pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Botoks kasların kasılmasını engelleyerek gevşemesine yolaçar. Kasların gevşemesi, kasların kasılması ile ortaya çıkan kırışıklıkların oluşmasını önlemektedir.

 

Botoks enjeksiyonları hangi yaşta yapılmaya başlanmalıdır?

Botoks enjeksiyonları en fazla yapılan estetik uygulamadır. Botoks uygulamaları yaklaşık 30 yıldır yapılmaktadır. Bundan 30 yıl önce yapılan uygulamalarda belli bir yaştan sonra yapılması önerilmekteydi. Genellikle 40 yaşından sonra Botoks enjeksiyonu yapılmaktaydı. Ancak son bilgiler ve edinilen tecrübeler Botoks uygulamasının kırışıklıklar başlamadan önce ya da yeni başladığı dönemde yapılmasının daha etkili olduğu sonucuna varmıştır. Bunu 2 neden ile açıklayabiliriz. Birinci neden kırışıklıklar oluşmadan yapılan ya da yeni başlayan kırışıklıklarda yapılan Botoks işlemi gelecekte kırışıklıkların artmasını ve derinleşmesini önemli ölçüde engellemektedir. İkinci neden ise kırışıklıklar oluştuktan sonra ileri yaşlarda yapılan Botoks etkisi giderek azalmakta ve etki süresini de kısalmaktadır.

Botoks uygulamasına 30 yaş ve civarında başlanması en iyi yöntemdir. Ancak bazen mimiklerin kullanımına bağlı olarak daha erken yaşlarda da Botoks yapılabilir. Bu uygulamaya ‘önleyici Botoks uygulaması’ diyoruz.

 

Botoks uygulamasının 30 yaşından önce yapılması riskli midir?

Botoks yaklaşık 30 yıldır estetik amaçla uygulanmaktadır. Etki süresi 3-6 aydır. Bu süre sonunda etkisi kaybolmaktadır. Biz yıllardır bu ilacı estetik amaçla uyguluyoruz. Dolayısıyle Botoks erken yaşlarda kullanılabilen güvenli bir uygulamadır.