Yanak Dolgusu

Neden yanak dolgusu yapılır?

Neden yanak dolgusu yapılır?

Yüzde yaşlanma ile birlikte görülen en önemli değişiklik hacim kaybıdır. Yaşlanma ile birlikte cildin alt kısmında bulunan yağ doku ve kas doku hacminde kayıplar ortaya çıkar, hatta kemik dokuda erimeler oluşur. Tüm bu değişiklikler yüzde çukurluklar, kırışıklıklar ve sarkmalara neden olmaktadır.

Yüzün orta bölümünde bulunan yanaklar genç yaşlarda dolgun görünümlüdür. Dolgun ve çıkık görünümlü yanaklar yüze daha enerjik hava verir ve daha fazla feminen bir görüntü sağlamaktadır.

Yaşla birlikte özellikle 35 yaşından sonra hacim kaybına bağlı olarak bu dolgun görünümde azalma olur ve ilerleyen yaşlarda sarkma ortaya çıkar. Dolgu uygulamaları bu hacim kayıplarını yerine koymak ve sarkmayı engellemek için uygulanmaktadır.

 

Yanak dolgusu ne zaman yapılabilir?

Yanak dolguları her yaşta uygulanabilen bir işlemdir. Genç yaşlarda yanağı daha hacimli yaparak bu bölümün sarkmasını engellemek için uygulanır. İleri yaşlarda kaybolmuş hacmi yerine koyarak yüzün daha genç görünmesini sağlamaktadır.

 

Yanak dolgusunda hangi dolgular kullanılmaktadır?

Yanak dolgusu olarak en sık hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılmaktadır. Hyaluronik asit içerikli dolgular 8-12 ay süreyle etkilidir. Ciltaltında kolay uyum sağlar ve iyi bir şekillendirme yapılabilir.

Yanak bölgesine biyostimulan denilen dolgular (Radiesse, Ellanse) kullanılabilir. Bu dolgular yarı kalıcı dolgular olup etki süreleri 18-24 ay kadar sürer. Ciltaltında kolay uyum sağlar ve iyi şekillendirme yapılabilir. Bu dolguların bir diğer özelliği ise cilt altında kollajen yapımını sağlamalarıdır. Böylece hem dolgu görevi görür, hacim kaybı düzeltilir, hem de kollajen yapımı sağlanarak cildin gençleşmesine yol açar.

 

Yanak dolgusu uygulaması sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Yanak dolguları yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüzün yapısıdır. Anatomik özellikler gözönünde bulundurulmalıdır. Gereksiz ve çok miktarda yapılan dolgular doğal olmayan görüntülere neden olabilir. O nedenle uygulama öncesi yüz değerlendirmesi yapılması gereklidir. Yanak dolgusu öncesinde işlem yapılan alanlar işaretlenmelidir.

 

Yanak dolgusu nasıl uygulanır?

Yanak dolgusu yapılırken iğne veya ucu künt olan kanüller kullanılabilir. Her iki çeşit uygulama da oldukça konforludur. Yanak dolgusu ağrılı bir uygulama değildir. Ancak uygulama öncesinde anestezik kremler kullanılabilir.

 

Yanak dolgusu yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Yanak dolgusu uygulaması sonrasında uygulanması gerekli bazı kurallar vardır. Uygulamadan sonra makyaj yapılmamalıdır. Güneş banyosu veya solaryumdan kaçınılmalıdır. Uygulama yapılan alanlara masaj yapılmasından kaçınılmalıdır. Bir yada iki hafta süreyle yüz masajı yapılmamalı, yoğun egzersizden kaçınılmalıdır. Bir veya 2 hafta süreyle yüzüstü yatmaktan kaçınılması gereklidir.

 

Yanak dolgusu uygulaması sonrası etki ne zaman görülür?

Yanak dolgusu uygulamasından hemen sonra sonuçlar görülebilir. Ancak dolgunun ciltaltında tam olarak etkisinin görülmesi için 2-4 hafta beklemek ve gerekirse bu süre sonunda ek uygulama yapmak gerekebilir.