Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Genital bölge cildinde zamanla nasıl değişiklikler ortaya çıkar? 

Cildimizde zamanla görülen yaşlanmaya bağlı kuruluk, kollajen yapıda bozulma, ciltaltı yağ dokuda azalma ve sarkma görülmektedir. Cildimizde ortaya çıkan bu değişiklikler genital bölgede de görülmektedir. Dış genital bölge cildinde ciltaltı yağ dokuda incelme ve kollajende azalma sonucu ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar oluşabilir. Bu etkiler ileri yaşlarda, sigara içenlerde, çok doğum yapmış kadınlarda, menopoz döneminde ve aşırı zayıf kadınlarda daha fazla görülmektedir. Genital bölge cildindeki bu değişiklikler bu bölgenin daha çok tahriş olmasına, egzemalara neden olabilir. Genital bölgede oluşan kuruluk ise cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

 

Genital bölgede dolgu enjeksiyonları

Hyaluronik asit dolgu uygulamaları uzun yıllardır cilt gençleştirme amacıyla yapılmaktadır. Hyaluronik asit cilde hacim verir, cildin nemlenmesini sağlar ve yaşlanmaya bağlı değişiklikleri giderir. Genital bölgeye uygulanan dolgu enjeksiyonları bu bölgenin nemlendirilmesine ve hacimlendirilmesine olanak sağlar.

 

Genital bölgeye dolgu enjeksiyonları nasıl yapılır?

Genital bölgeye dolgu enjeksiyon işlemi ucu künt özel kanulerle yapılmaktadır. Uygulama öncesi kanullerin giriş alanı lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından kanul yardımı ile bu bölgelere uygulama yapılır. Etkili bir sonuç için 1-2ml dolgu uygulanması gereklidir.

 

Genital bölgeye yapılan dolgu uygulamalarının etkisi nedir?

Genital bölgeye yapılan dolgular öncelikle bu bölgenin nemlenmesini sağlar. Mezopoz döneminde kuruyan cilt için bu etki gereklidir. Ayrıca bu bölgede cildin nemlendirilmesi kuruluğa bağlı tahriş ve irritasyonları ve egzema oluşumunu önler.

Genital bölgeye uygulanan dolgular ile yaşla birlikte genital bölgedeki hacim kayıpları ve sarkma problemide iyileştirilebilir.

 

Genital bölgedeki cilt renginde koyulaşma nasıl tedavi edilir?

Genital bölge cildindeki en önemli sorunlardan biri de bu bölgedeki cilt renginin koyulaşmasıdır. Bu renk değişikliği genetic faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca bazı hormonal değişiklikler, doüum konrtol hapı gibi bazı ilaçlar, fazla kilo nedeniyle bu bölgenin kıyafetlere sürtünmesine bağlı tahrişler, bu bölgede oluşan kıl batıkları gibi nedenler de renk koyulaşmasına yolaçabilir.

 

Genital bölgede beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Genital bölge cildindeki koyuluk problemini açmak için kullanılan yöntemler 4 maddede değerlendirilebilir:

  1. Genital bölgedeki cildin koyulaşmasına neden olan faktörleri belirleyip düzeltmek (örneğin kilo sorunu varsa kilo vermeye çalışmak, hormone problem varsa tedavi uygulamak gibi)
  2. Renk beyazlatmaya yardımcı özel temizleyici ürünler ve kremler uygulamak: Temizleme ürünü olarak peeling etkili sabunlar kullanılabilir. Renk açıcı özelliği olan kremler ile bu bölge bakımı yapılabilir.
  3. Kimyasal peeling: Gelişen teknoloji ile sadece genital bölgeye uygulanabilen peeling sistemleri ve leke maskeleri ile beyazlatma işlemi sağlanabilir.
  4. Lazer sistemleri: Fraksiyonel lazer sistemleri ile genital bölge cildinde yenilenme ve renk açılması sağlanmaktadır. Cildin durumuna göre 4-8 seanslık tedaviler gerekebilir.