DERİNİN MANTAR HASTALIKLARI

Derinin Mantar HastalıklarıDeri ve tırnaklarin mantar enfeksiyonlari toplumda sık gorulur. Mantar enfeksiyonlari bulasıcıdır, bazi durumlarda enfekte kisiye temas sonucunda bulaşmış olabilir. Baska bir bulaşma yolu ise enfekte hayvan veya eşyaya temas sonucundadir. Mantarlar sıcak nemli alanları severler. Tarak, kıyafet, banyo zemini veya havuz alanı mantarların yerleşme olasılığı olan yerlerdir.

Düşük hijyen ve uzun sure nemli ıslak kalma mantar hastalığı gelişim riskini arttırır.

Çoğu insan için mantar enfeksiyonu hafif seyirlidir. Ancak vücut direncini düşüren HIV, AIDS veya kanser gibi bir hastalığı olan kisilerde ciddi seyredebilir.

Tırnak mantarı genelde ayak mantarı ile ilişkilidir ve tedavisi uzun sürebilir. Genelde ayak baş parmağında ilk degisiklikler görülür. Tırnak sarı renk alır, kalınlaşır ve kolayca kırılır. El tırnaklarında da mantar olabilir ancak daha seyrek rastlanır.Tedavi için genelde agizdan mantar ilacı kullanımı tercih edilir.

Vücut mantarı üç sekilde bulaşabilen bir hastalıktır: kisiden kisiye, hastalıklı hayvanla veya mantar içeren toprakla temas. Kırmızı-pembe renkli deri döküntüleri ve ince pullanmalar izlendiği bir hastalıktır. Vücudun her yerinde görülebilir. (kasık mantarı, saçlı deri mantarı gibi)