SİVİLCE İZİ TEDAVİSİ

Lazerle Sivilce İzi TedavisiSivilceler özellikle ergenlik döneminin en önemli sorunlarından biridir ancak her yaşta sivilce görülebilir.

Sivilceler bazen ciltte hasar bırakarak iyileşirler. Bu hasarın oluşmaması için sivilcelerin erken dönemde medikal tedavilerinin yapılması gereklidir. Ancak bazen uygun medikal tedaviye rağmen ya da tedavisiz bırakılmasına bağlı sivilceler ciltte hasarlar bırakabilirler.

Cildin yapısı, genetik faktörler ya da uygun olmayan tedavi ajanlarının kullanımı ciltte iz kalmasına neden olabilir.

Bu durumlarda oluşan izleri lazer tedavisi ile gidermek mümkündür.

Fraksiyonel lazer uygulama öncesinde cilt 3-4 haftalık bir süre boyunca bir hazırlık dönemine alınır. Bu dönemde retinol veya glikolik asit içeren ürünler kullanılarak cilt lazer tedavisine hazırlanır. Bu dönem sonunda lazer tedavisi başlatılır. Uygulama 30-40 dakika kadar sürmektedir. Uygulama boyunca özel soğutma kullanıldığı için hasta ağrı duymaz. Uygulama sonunda ciltte hafif bir kızarıklık ve yanma olur. Uygulamadan 2-3 sonra cilt rengi hafif kahverengiye döner ve 5-6. günlerde ince bir kabuklanma ile soyulma başlar. Bir hafta sonunda cilt normal durumuna döner. Uygulamadan sonra cilt güneşten koruyucu sürülerek korunmalıdır. Uygulama aralıkları 3-4 hafta olmalıdır. Cilt izlerinin şiddetine göre seans sayısı 3-6 arasında değişmektedir.

Fraksiyonel lazer ile yapılan sivilce izi tedavisi sonunda cilt nemlendirici kremler kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılır. Güneş koruyucu mutlaka sürülmelidir. Uygulama yapıldıktan sonra 3 gün süreyle makyaj yapılmamalıdır.

Cildi soymadan sivilce izi tedavisinde kullanılan lazerler Nd:Yag lazerler, IPL ve Glass lazerlerdir. Bu lazer sistemlerinde cilt altında belirli bir ısı elde edilir. Bu ısı ciltteki hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur. İşlem 20-30 dakika sürmektedir. Seans aralıkları 4 hafta olmalıdır. Seans sayısı sivilce izinin derecesine bağlı olarak değişmektedir.