Saç Dökülmesi

SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkeklerde Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?
Erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi genetik tip dökülmedir. Genellikle 20’li yaşlarda başlar. Saç köklerinin erkeklik hormonlarına karşı aşırı duyarlılığı sonucu saçlarda önce zayıflama meydana gelir, saçlar incelir ve yıllar içinde incelme artarak dökülmüş alanlar oluşur. Bu tip saç dökülmelerinde kısa sürede kellik oluşmaz, süreç yılları bulabilir. Saçın öncelikle tepe ve yan bölgelerinde dökülme olur, ense bölgesinde dökülme meydana gelmez.
Bu tip saç dökülmesinde tedavi birkaç aşamadan oluşur. Dökülmenin ilk başladığı dönemlerde saç köklerini kuvvetlendiren özel losyonlar uygulanabilir.

Erkeklerde saç dökülmesi tedavisi
Erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerinde erken dönemde yapılan tedaviler saç kaybını azaltır. Bu dökülme tipinde saçlarda kellik oluşması yılları bulabilir. Bu nedenle erken dönemde alınan önlemler kellil oluşmasını önler ya da geciktirir. Genetik tip saç dökülmeniz varsa erken dönemlerde medikal tedaviler olan losyon, mezoterapi veya Plazma gibi enjeksiyon yöntemlerinden yararlanmak daha uygun olacaktır.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinde erken dönemde yapılan saç ekimleri çok önerilmemektedir. Çünkü saç dökülme safhası yıllar boyunca devam edebilir. Erken yaşlarda yapılan saç ekiminden sonra ortaya yeni kel alanlar çıkabilir ve ikinci veya üçüncü bir cerrahi işlem gerekebilir. O nedenle dökülmenin azaldığı ve kel alanların oluşmaya başladığı dönemlerde saç ekimi düşünülebilir.

Erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerinde hormon tedavisinin yeri yoktur. Erkeklerde kullanılan finasterid etken maddeli ağızdan alınan ilaç dolaylı olarak hormonal etki eder, direkt bir hormon ilacı değildir.

Saç Ekimi Hangi Durumlarda Yapılabilir?
Erkeklerde görülen saç dökülmelerinde erken dönemde yapılan saç ekimleri çok önerilmemektedir. Çünkü saç dökülme safhası yıllar boyunca devam edebilir. Erken yaşlarda yapılan saç ekiminden sonra ortaya yeni kel alanlar çıkabilir ve ikinci veya üçüncü bir cerrahi işlem gerekebilir. O nedenle genetic tip saç dökülmeniz varsa erken dönemlerde medikal tedaviler olan losyon, mezoterapi veya Plazma gibi enjeksiyon yöntemlerinden yararlanmak daha uygun olacaktır. Dökülmenin azaldığı ve kel alanların oluşmaya başladığı dönemlerde cerrahi yöntem düşünülebilir.

Saç dökülmelerinde vitaminlerin rolü nedir?
Vitaminlerin vücutta pek çok metabolik olayda yardımcı roller vardır. Sık ve kontrolsüz yapılan diyetler, dengesiz beslenme, vejeteryan beslenme, mide ve barsak hastalıkları vücutta vitamin yetersizliklerine yol açabilir. Özellikle B grup vitamilerin eksikliği saçlı deri ve saç sağlığı için önemlidir. Saç dökülmeleride B grup vitaminlerin eksikliği mutlaka araştırılmalıdır. Saç dökülme tedavi protokollerinde B vitaminler bulunmalıdır. Özellikle saç mezoterapilerinde B kompleks vitaminlerden oluşan karışımlar saçlı deriye enjekte edilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

1. Saç mezoterapisi
2. Saç bakım şampuan ve losyonları
3. Destekleyici vitamin haplar