KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Lazerle Kılcal Damar TedavisiKılcal damarlarda bulunan kan içinde hemoglobin maddesi içermektedir. Kanın en önemli yapısı bu hemoglobin maddeleridir. Lazer ışıkları, bu hemoglobin isimli maddeyi tahrip ederek kılcal damar yapısını yok etmektedirler. Bu amaçla en sık kullanılan lazer kaynakları uzun dalga boyu olan lazerler ve boya lazerleridir.

Lazerler cilt üzerinde bulunan ince kılcal damarlar ve 4mm’den dar varislere etkilidir. Lazer ile hem mavi renk hem de kırmızı renk damar yapıları tedavi edilebilir. En sık tedavi edilen damar problem yaşa bağlı ortaya çıkan damar benleridir.

Lazerle kılcal damar tedavisinden önce iyi bir muayene gereklidir. Sadece kılcal damar sorunu varsa tek başına lazer tedavisi etkili olacaktır. Ancak bacaklarda 4mm’den geniş varislerin olması veya cildin derin kısımlarında damar hastalığı olan iç varisler problemlerinde tek başına lazer yeterli olmayabilir. O nedenle lazerle kılcal damar tedavisinden önce ultrason ile iç varies varlığı kontrol edilmelidir.

Lazerle kılcal damar tedavisinde seans sayısı damar probleminin yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir. Yaygın damar problemlerinde 3-6 seans tedavi gerekebilir. Seans aralıkları 4 hafa olmalıdır.

Lazerle kılcal damar tedavisi sırasında güneşten korunma çok önemlidir. Eğer güneşten korunma iyi yapılmazsa leke kalma riski vardır. Bu lekeler açık veya koyu kahverengi olabilir, zamanla lekeler azalır, bazen leke alıcı olabilir. Bronzlaşmış bir ciltte lazer ile kılcal damar tedavisi yapılmamalıdır. Koyu tenli hastalarda dikkatli lazer tedavisi yapılmalıdır çünkü, bu cilt tiplerinde leke kalma olasılığı yüksektir.