LAZER EPİLASYON

Lazer Epilasyonİstenmeyen bölgelerdeki aşırı kıl oluşumu, kozmetik açıdan hoş olmayan bir durumdur. Bu olay genetic özelliklere, endokrin hastalıklara ya da bazı ilaçlara bağlı olabilir. Traşlama, kimyasal depilatörler, iple alma, beyazlatma, ağda, iğneli epilasyon gibi geçici kıl yoketme teknikleri mevcuttur. Ancak bu yöntemler kalıcı kıl kaybına yol açmaz. Lazerle epilasyonda hedef hücre, kıl kökünde bulunan renk hücresi olan melanindir. Lazer enerjisi bu renk maddesini hasra uğratarak kıl kaybına neden olur. Lazer uygulaması büyüme fazındaki (anajen) kıllara etkilidir. Vücudun farklı bölgelerindeki kılların büyüme süreleri değişkendir. Bu nedenle seans aralıkları ve seans sayısı bölgeden bölgeye değişmektedir. Vücutta ortama seans sayısı 4-8 arasında iken yüz bölgesinde seanslar uzayabilir. Kılın kalınlığı ve kıl kökünün derinliği de tedavi başarısını etkiler.

Lazer epilasyon doğru şartlarda ve doğru dozlarda uygulandığında güvenilir bir yöntemdir. Ancak koyu renk tenli kişilerde veya bronzlaşmış ciltte uygulanırsa yanık ve leke oluşma riski vardır. Bu riskin olmaması için lazer epilasyon seansları sırasında güneş banyosu veya solarium yasaklanmalı ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Çok sayıda ve kalın kılların bulunduğu alanlara yapılan lazer epilasyon sonrasında kıl köklerinde iltihaplanma olabilir. Lazer epilasyon, hassas ciltlerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi allerjik reaksiyonlara neden olabilir. O nedenle lazer epilasyon yönteminin bir doktor gözetiminde yapılması gerekli ve önemlidir.

Lazer epilasyon kanser yapar mı?
Lazer epilasyon yöntemi 1996 yılında Amerikan Yiyecek ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onay almış bir tedavi yöntemidir. Bu tarihten itibaren yapılan tüm bilimsel çalışmalarda lazer epilasyonun kanser yaptığına dair bir bulguya rastlanmamıştır.

Lazer epilasyonun etkisi kalıcı mıdır?
Lazer epilasyonun kalıcılığı uygulama yapılan kılın kalınlığına, rengine ve bölgesine göre değişmektedir. Kıl çapı kalınsa, koyu siyah renkte ise epilasyon işlemi daha kalıcıdır. Bayanlarda yüz ve kol bölgesinde ve erkeklerde sırt bölgesinde lazer epilasyon başarı oranı diğer bölgelere göre düşüktür.