EGZEMA

EgzemaEgzema ciltte çeşitli nedenlere bağlı oluşan kaşıntılı kızarıklıklar, sulantılı yaralar ya da kabuklu yaralar olarak ortaya çıkan bir grup hastalıktır. Egzema belirtileri vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Egzema farklı evrelerde görülebilir. Erken dönemde ciltte sulantılı, küçük su kabarcıkları şeklinde ortaya çıkabilir. Zamanla sulantılı yaralar kurumaya başlar. Geç dönemde ise ciltte çatlamalar ya da kabuklanmalar şeklini alır. Egzemanın her döneminde hastalığa kaşıntı eşlik etmektedir.

Çevresel faktörlere bağlı oluşan egzemalara 'temas egzemaları' denilmektedir. Bu çeşit egzemada cilde dışarıdan temas eden maddelere bağlı egzema oluşmaktadır.

Cilt yapısına bağlı 'seboreik egzemalar' görülmektedir. Ciltte saçlı deri ve kıllı alanlarda görülen bu egzemalara 'yağlı egzema' da denilmektedir.

Atopik egzema, genetic faktörlere bağlı allerjik bünyeye sahip olan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

Sinirsel egzemalar ise stres ya da bazı psikolojik rahatsızlıklar sırasında görülmektedir.

Cildin temas ettiği bazı maddelere bağlı gelişen ve bünyesel olarak alerjiye yatkın kişilerde ortaya çıkan egzema tipleridir. En çok alerjik egzemaya neden olan maddeler boya maddeleri, bazı metaller, antiseptikler, antibiyotikler, kozmetik ürünlerde kullanılan katkı maddeleridir. Bu tür maddelere en çok temas eden belli meslek gruplarında (kuaförler, inşaat işçileri, doktorlar, kimyagerler, tekstil sektöründe çalışanlar gibi) daha sık görülmektedir.