Şikayetiniz Nedir?


Sivilce ciltteki yağ bezlerinin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir durumdur. En sık ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ancak son yıllarda erişkin yaşlarda sivilce görülme sıklığı artmıştır. Eğer sivilce zamanında ve etkili bir şekilde tedavi edilmezlerse ciltte iz bırakır. Sivilce izleri estetik açıdan görünümü bozar ve kişileri psikososyal açıdan önemli derecede etkiler.

Ergenlik sivilceleri
Sivilce ergenlik döneminde hem kız hem de erkek çocuklarda görülmektedir. Sivilce oluşumunun en önemli nedeni yağlı cilt yapısıdır. Ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler yağ bezlerinin çalışma düzenini bozar. Cilt üzerinde bulunan P.acnes adı verilen bakteriler, aşırı yağ üretimi olan ciltte iltihaplı sivilcelerin oluşumuna neden olur. Ergenlik sivilcesinin tedavisi yaşa, sivilce yaygınlığına ve sivilce tipine bağlı olarak değişmektedir.

Ergenlik sivilcesinin tedavi basamakları:
1. Benzoil peroksit losyonlar
2. Retinol içeren kremler
3. Antibiyotik kremler
4. Akne için özel geliştirilmiş maskeler (Acnelan)
5. Antibiyotik haplar
6. Retinoid haplar
7. Doğum kontrol hapları (kadın hastalar için)
8. Lazer tedavileri

Erişkinlerdeki sivilce
Son yıllarda erişkin yaşlarda (30 lu 40 lı yaşlarda) sivilce problem ile daha fazla karşılaşmaya başladık. Özellikle erişkin kadınlarda sivilce problem erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Erişkin aknenin en önemli nedeni hormonal faktörlerdir. Bu hormonal faktörler androjen seviyesindeki artış, poliksitik over hastalığı, insulin direnci olarak sayılabilir. Kortizon içerikli ilaçlar, B vitaminleri, bazı depresyon ilaçları da sivilveye neden olabilir. Özellikle kadınlarda uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı sivilce yapabilir. Erişkin dönemde stress ve sigara içme alışkanlığı sivilceye nedeno olan diğer faktörlerdir.

Erişkin aknede özellikle yüzün 1/3 alt kısmında tedaviye dirençli iltihaplı sivilceler görülmektedir.

Erişkin akne tedavisi
1. Benzoil peroksit losyonlar
2. Retinol içeren kremler
3. Antibiyotik kremler
4. Akne için özel geliştirilmiş maskeler (Acnelan)
5. Antibiyotik haplar
6. Retinoid haplar
7. Doğum kontrol hapları (kadın hastalar için)
8. Lazer tedavileri

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0505 110 25 69

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 09:00 | 19:00
Cumartesi 09:00 | 17:00
Pazar Kapalı

Sosyal Medya