Estetik uygulamlarda IPL Lazer

Estetik uygulamlarda IPL Lazer

Estetik Uygulamlarda IPL Lazer (soğuk ışık)

İlk defa 1994 yılında IPL cihazı tasarlanmıştır. İlerleyen yıllarda cihazlarda teknik modifikasyonlar yapılmış, güvenlik ve etkinlikleri artırılmıştır.

IPL cihazları lazerden sistemlerinden farklı çalışırlar. IPL cihazları geniş dalgaboyuna sahiptir, dalgaboyu spektrumu 480nm-1300nm arasında değişmektedir. IPL cihazları polikromatiktir. Her dalgaboyundaki ışık için ayrı filtreler bulunmaktadır. Bu filtrelerin etki alanları birbirinden farklıdır.

Bu filtreler:

  1. Sivilce tedavisi için 480nm filtre kullanılmaktadır. Sivilceye neden olan P.acnes isimli bakterilerin fonksiyonlarını bozarak sivilce tedavisinde kullanılır. Hem aktif sivilcelerin azalmasına hem de siyah noktaların azalmasına ve gözeneklerin küçültülmesine yardımcı olmaktadır.
  2. Leke tedavisinde 530nm filtre kullanılmaktadır. Güneş lekeleri, hamilelik lekesi (melazma), çiller ve yaşa bağlı oluşan lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  3. Damarsal deri problemleri için 560nm filtre kullanılmaktadır. Ciltte bulunan damarsal yapılar, damar benleri (anjiom), kılcal damar genişlemeleri, kırmızı yüz, roza hastalığında etkilidir.
  4. Cilt gençleştirme için 560nm filtre kullanılmaktadır. Cilt altındaki kollajen ve elastik lifleri yeniler, gözenekleri sıkılaştırır.
  5. Epilasyon amaçlı 630nm filtre kullanılmaktadır. Vücutta istenmeyen kılların yokedilmesi için kullanılmaktadır.

 

IPL cihazları lazerler gibi hareket ederler. Hedef organlarda belirli bir ısı oluştururlar. Bu ısı ile birlikte hareket eden hücrelerde yenilenme meydana gelir.

 

IPL kullanım alanları

 

Leke tedavisi

Yüzde görülen lekelerin nedenleri arasında güneş ışığı, hormonal faktörler, bazı ilaçlar ve bazı kozmetik ürünler yer almaktadır. En sık gebelik sırasında olan hormonal değişikliklere bağlı ortaya çıkan lekeler görülür ve bu lekelere melazma denilmektedir. Leke tedavileri arasında kimyasal peeling, cosmelan (leke maskesi), enjeksiyon tedavileri, traneksamik asit vardır. Lazer tedavileri bu tedavilerle birlikte veya tek başına leke tedavisinde uygulanabilir. IPL tedavisi leke için kullanılabilir. IPL sisteminde leke filtreleri ile cilt tonu tedavi edilirken cilt gençleştirmek için kullanılan bir başka filtre ile cilt kalitesi sağlanır. Böylece hem cilt kalitesi artar hem de lekeler tedavi edilmiş olur. Leke tedavisinde kullanılan IPL sistemleri 2-4 hafta aralıklarla lekenin derinliğine bağlı olarak 4-10 seans kadar uygulanabilir.

 

Akne

Akne (sivilce) en çok ergenlik çağında görülür. Ancak son yıllarda erişkin yaşlarda da görülme sıklığı artmıştır. Akne nedenleri arasında cilt tipi (yağlı cilt), hormonal faktörler, kozmetik ürünler, stress ve bazı yiyecekler sayılabilir. Akne ciltte bulunan yağ bezlerinin iltihabi bir hastalığıdır ve bu iltihaba neden olan P. acnes denilen bir bakteridir. Akne tedavisinde dışarıdan sürülen veya ağızdan alınan ilaçlar, acnelan (akne maskesi) ve A vitamini türevi ilaçlar kullanılmaktadır. IPL tedavisinde kulanılan ışık kaynağı akneye neden olan P.acnes isimli bakteriyi hedef almaktadır. Dolayısıyla IPL tedavisi iltihaplı aktif akneleir olan hastalarda kullanılmaktadır. Bu tedavi ile akneler azalmakta ayrıca cilt yenileme tedavisi ile ciltteki gözenekler sıkılaşmakta ve cildin görünümü iyileşmektedir. Akne tedavisi için 2-4 hafta arayla toplam 6-8 seans IPL tedavisi yapılabilir. Tedavi cevabı 3.seanstan sonra başlamaktadır.

 

Damarsal problemler/ Kırmızı yüz/ Roza hastalığı

IPL sistemleri damarları hedefleyerek roza hastalığı veya kırmızı yüz problemlerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kırmızı yüz genetik faktörler, stress, güneş, bazı ilaçlar, çevresel faktörlere bağlı ortaya çıkmaktadır. IPL teavileri damarsal yapıları ve yüzde ortaya çıkan kızarıklık nöbetlerini azaltır. Ancak kırmızı yüz sorunu cilt yapısına bağlı olduğu için bu tedavi yöntemi aralıklı olarak (yılda 4-6 seans, sonraki aylarda takviye seansları gibi)  uygulanması gereklidir.

 

Cilt gençleştirme

Cildimizde yaşla ortaya çıkan değişiklikler IPL uygulaması ile azaltılabilir. Yaşla birlikte ciltte nem kaybı, kuruluk, elastikiyet kaybına bağlı sarkmalar, lekelenme, ciltte sarımtırak renk değişikliği, gözeneklerde genişleme, kırışıklıklar görülmektedir. IPL sistemlerinde hem elastikiyet kaybı hem de lekelenmeyi hedefleyen filtreler kullanılarak anti-aging tedavi yapılabilir.

 

Soğuk Işık tedavisinin diğer IPL lazerlerden farkı nedir?

Soğuk ışık içinde IPL lazer sistemi olan yeni bir cihazdır. Soğuk lazer sisteminde diğer IPL lazerlerden farklı olarak system içinde LED (düşük enerjişi ışık terapisi) sistemi bulunmaktadır.  Bu system ciltte fotobiyostimülasyona neden olur. Citteki hücreler içindeki enerjiyi control eder, protein yapımını ve büyüme faktörlerini  artırarak cildin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda inflmasyonu baskılayaral lazer sonrası ciltte kızarıklık ve kabuklanma oluşumunu engeller. Bu nedenle soğuk ışık tedavisinden sonra ciltte kızarıklık veya kabuklanma oluşmaz ve hasta sosyal yaşamına hemen dönebilir.

 

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya