Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakımı her mevsimde farklılık göstermektedir. Yaz ayları özellikle güneşin etkilerinin bulunduğu özel bir dönemdir. Güneşin cilt üzerindeki etkileri son yıllarda önem kazanmıştır. Bu nedenle yazın cilt bakımı için özel yöntemler kullanmamız gereklidir.

Güneş cilt üzerinde D vitamini yapımını sağlayarak kemik sağlığı için önemlidir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar bir gün içinde 5-10 dakikalık güneşe çıkmanın vitamin sentezi için yeterli olduğunu göstermiştir. Ayrıca güneşlenme sonrası oluşan bronz tenin kişiyi daha sağlıklı ve güzel gösterdiğine inanılmaktadır. Halbuki uzun süreli aşırı güneşlenme, cilt üzerinde önemli problemlere yol açmaktadır. Cildin erken yaşlanması, kuruması, cilt lekeleri, damarlanma artışı ve cilt tümörü oluşumunu kolaylaştırma en önemli problemlerdir. Bu nedenle yaz ayları boyunca yapılması gereken en önemli bakım bir güneş koruyucu ürün kullanmaktır.

Güneş koruyucu ürün kullanımı önemlidir. Öncelikle doğru ürün alınmalıdır. Piyasada çok çeşitli markalara ait ürün bulunmaktadır. Dermatoloğunuzun önerdiği ya da medikal kozmetik sınıfında bulunan bir güneş koruyucu ürün alınmalıdır. Eğer cildiniz aşırı yağlıysa veya sivilceleriniz varsa emülsiyon şeklinde yağsız ürünler tercih edilmelidir. Cildiniz kuruysa veya hassassa krem bazında ürünler alınmalıdır.

Güneş koruyucu kremlerde koruma faktörü de önem taşır. Koruma faktörü, ürünün UVB ışınlarının cilt yanığına karşı cildi koruma yeteneğini göstermektedir. Güneşlenme sonrasında ciltte kızarıklık oluşmaktadır. Koruma faktörü, bu kızarıklık oluşma süresini sözkonusu faktörün katı kadar uzatır. Örneğin 10 dakikalık güneşlenme sonrası bir kızarıklık oluyorsa, 15 koruma faktörlü bir krem bu süreyi 150 dakikaya çıkarmaktadır. Bir güneş koruyucu kremin güneş koruma faktörü ne kadar yüksekse o kadar iyi koruyucudur. Ancak sadece UVB koruması yeterli olmaz. UVA koruması için özel ölçümler sonrası oluşturulan değerlerin de üründe yer alması gereklidir.

Eğer cildiniz açık tenli ise ya da çiller veya lekelenmeler varsa en az 30 koruma faktörlü ürün kullanılmalıdır. Kumral ve koyu tenlerde 15 faktör koruma ürünleri yeterlidir.
Bir güneş koruyucu ürün nasıl kullanılmadır? Eğer sık deniz-havuza giriliyorsa, saat başı ürün yinelenmelidir. Tüm gün dış mekanlarda kalınıyorsa veya teknede ise yine saat başı kremleri yinelemek gereklidir.

Yaz aylarında suyla sık temas sonrası cildimizde aşırı kuruma olabilir. O nedenle her duştan sonra nemlendirici losyonlar kullanılmalıdır. Aşırı kuru ciltlerde duş için nemlendirici duş jelleri önerilir.

Güneş sadece cildimizi etkilemez. Aynı zamanda saç ve tırnaklarımızı da etkilemektedir. Yaz aylarında hem güneşin hem de deniz ve havuz suyunun etkisi ile saçlarda kuruluk, matlaşma ve kırılmalar oluşur. Bu durumu önlemek için nemlendirme özelliği olan şampuanlar, haftada 1-2 defa yapılan saç maskeleri kullanılabilir. Yaz aylarında saçlara aşırı fön işlemleri yapılmasından kaçınılmalıdır.
Tırnaklarda da yaz aylarında uçlarda kırılmalar ve matlaşmalar oluşur. Bu nedenle tırnak için koruyucu balsamlar kullanılmalıdır. Tırnak koruyucu balsamlar tırnak çevresindeki deriyide içine alacak şekilde kısa süreli masajlarla sürülmelidir. Sert malzemelerden yapılan manikür ve pedikürden kaçınılmalıdır.

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya