Yaz Aylarında Cildimize Nasıl Bakmalıyız?

Yaz Aylarında Cildimize Nasıl Bakmalıyız?

Cilt bakımı her mevsimde farklılık göstermektedir. Yaz ayları özellikle güneşin etkilerinin bulunduğu özel bir dönemdir. Güneşin cilt üzerindeki etkileri son yıllarda önem kazanmıştır. Bu nedenle bu dönemde cildimiz için özel bir bakım uygulamamız gereklidir.

Güneş cilt üzerinde D vitamini yapımını sağlayarak kemik sağlığı için önemlidir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar bir gün içinde 5-10 dakikalık güneşe çıkmanın vitamin sentezi için yeterli olduğunu göstermiştir. Ayrıca güneşlenme sonrası oluşan bronz tenin kişiyi daha sağlıklı ve güzel gösterdiğine inanılmaktadır.

Halbuki uzun süreli aşırı güneşlenme, cilt üzerinde önemli problemlere yol açmaktadır. Cildin erken yaşlanması, kuruması, cilt lekeleri, damarlanma artışı ve cilt tümörü oluşumunu kolaylaştırma en önemli problemlerdir. Bu nedenle yaz ayları boyunca yapılması gereken en önemli bakım bir güneş koruyucu ürün kullanmaktır.

Güneş koruyucu ürün kullanımı önemlidir. Öncelikle doğru ürün alınmalıdır. Piyasada çok çeşitli markalara ait ürün bulunmaktadır. Dermatoloğunuzun önerdiği ya da medikal kozmetik sınıfında bulunan bir güneş koruyucu ürün alınmalıdır.

Eğer cildiniz aşırı yağlıysa veya sivilceleriniz varsa emülsiyon şeklinde yağsız ürünler tercih edilmelidir. Cilde uygun olmayan güneş koruyucu ürünler sivilce oluşumuna, siyah noktalara ve cildin aşırı yağlı görünümüne neden olabilir. O nedenle doğru ürün kullanmak önemlidir. Bu tip ciltlerde cildin temizliği de önemlidir. Cildin yağ dengesini sağlayan temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Temizlik sonunda uygun nemlendirici ürünler kullanılarak cilt desteklenmelidir.

Cildiniz kuruysa veya hassassa krem bazında ürünler alınmalıdır. Bu ürünlerde cildi nemlendirme özelliği olan bileşikler (seramid, gliserin ya da hyaluronik asit gibi) olduğu için cildi hem nemlendirir hem de güneşten korunmasına neden olur. Bu tip ciltlerde cildi fazla kurutmamak için jel ya da köpük tarzında temizleyiciler kullanılmalıdır. Güneşin kurutucu etkisi nedeniyle bu cilt tiplerinde haftada 1-2 kere nem maskeleri uygulanabilir.

Cildinizde kızarıklık varsa, ciltteki damarlar belirginse krem  bazında güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Ten renginde ya da hafif yeşil renkteki kremler kızarıklığı kamufle ettiği için tercih edilebilir. Kızarık ve hassas ciltlerde cildi rahatlatan ve sakinleştiren özel karışımlar ya da kremler kullanılarak destek tedavi sağlanabilir.

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya