Sağlıklı Bir Gözçevresi İçin Bakım Önerileri


Sağlıklı bir gözçevresi için bakım önerileri

Gözler ruhun aynası denir. Gerçekten gözler kişinin neler hissettiğini ve düşündüğünü ifade eder. Gözçevresi vücüdun en ince derisine sahip olan bölgedir ve en hassas olan alandır. Yaşla birlikte ortaya çıkan değişiklikler ilk gözçevresinde görülürler. O nedenle gözçevresi bakımı önem taşımaktadır.

Gözçevresi bakımında neler yapılabilir?

1. Düzenli göz kremi kullanmak
Cilt tipinize en uygun göz kremi seçmeli ve düzgün kullanmalısınız
Eğer gün içinde sürekli bilgisayara bakıyorsanız günde 5 kere 10 saniye süre ile gözlerinizi kapatın ve saat yönünde minik masajlar yapın.
Yaz aylarında mutlaka güneş gözlüğü kullanın.

2. Nemlendirme
Gözçevresinin nemlenmesi önemlidir. İçeriğinde hyaluronik asit olan ürünler tercih edilebilir.

3. Sağlıklı beslenme
C vitamini ve selenyumdan zengin besinler tüketilmelidir. Bu ürünler hem kollajen yapımını artırır hem de güneşten cildi korurlar.

4. Cildi tahriş etmeyen makyaj malzemesi kullanılmalı.
Paraben içermeyen makyaj ürünleri tercih edilmedir. Akşam yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmelidir.

5. Gözçevresi morlukları
Nedenleri: Genetik faktörler, atopik ekzema (süreki gözçevresinin kaşınmasına bağlı), temas ekzeması (kullanılan kozmetik ürünlere veya başka kimyasal ajanlara bağlı), yaşa bağlı kollajende kayıplar, stres, uykusuzluk, düzensin beslenme.
Tedavisi: Çinko oksit içeren gözçevresi için güneş koruyucu kullanımı önemlidir. İçeriğinde vitamin C, yeşil çay, niasinamid, vitamin B3, kojik asit içeren ürünler düzenli kullanılmalıdır. Nd YAG veya Q anahtarlı lazerler kullanılabilir. Renk açıcı içeriği olan ürünlerle mezoterapi uygulamaları etkilidir. Beraberinde gözaltında hacim kayıpları varsa gözaltı ışık dolgu yapılabilir. Ayrıca düzenli uyku, yeterli C vitamini tüketimi, K vitamininden zengin sebze tüketimi faydalı olabilir.

6. Kazayağı çizgileri
Nedenleri: Yaşa bağlı ciltteki kollajenin azalması ve güneş etkisi ile gözçevresinde kırışıklıklar ortaya çıkar. Allerjik hastalıklar, görme bozukluğuna bağlı sürekli göz kısma hareketi yapılması, uzun süreler bilgisayar monitörüne bakmak diğer nedenler arasındadır.
Tedavisi: Sağlıklı beslenme, düşük şeker kullanımı, antioksidan takviyeler, yeterli uyku önerilir. İçeriğinde C vitamini, kollajen peptidler olan kremlerin düzenli kullanılması etkilidir. Botoks ile kazayağı çizgileri giderilir. Bazen ileri yaşlarda botoks yeterli olmayabilir, bu durumda ince dolgular ile o bölgeye uygulama yapılabilir.

7. Gözaltı torbaları, gözçevresi şişliği
Nedenleri: 2 Önemli nedeni vardır: genetik faktörler ve yaşlanma..Yaşla birlikte gözçevresinde dokuları tutan bağların gevşemesi sonucu gözaltlarında torbalanma olabilir. Stres ve uykusuzluk bir diğer nedenler arasındadır. Stres ve uykusuzluk o bölgedeki kan dolaşımını bozarak torbalanma yapar. Tiroid bozuklukları ve böbrek hastalıkları da gözaltı torbalanmalarına neden olabilir.
Tedavisi: Ödem yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durun (alkol, kahve, şeker, tuz ve un) Uyurken yüksek yastık tercih edin. C vitamini ve kollajen peptidlerden zengin içerikli kremler kullanın. Yatmadan önce gece gözaltı serumu sürün ve torbalanmanın olduğu alana 30 saniye süreyle dıştan içe doğru masaj yapın. Uygun durumlarda radyofrekans, lazer, dolgu uygulamaları yapılabilir. Yine uygun durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabilir.


Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya