Makyaj Yapmamak İçin 5 Neden

‘Spora giderken makyaj yapmak’ size yabancı gelebilir fakat bu cümleyi tanıdık bulan kişi sayısı oldukça fazla. Günlük hayatta bakımlı ve güzel görünmek herkesin hakkı, ancak spor yaparken her şeyden önce sağlığın geldiğini unutmamakta fayda var. Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Gonca Gökdemir, makyaj yaparak spora gitmenin zarlarını açıklıyor.

1. Makyajlı olarak yapılan spor sırasında terleme ile birlikte makyaj ürünleri etkileşime geçer ve istenmeyen egzamaların oluşmasına neden olabilir. Bu egzamalar, makyaj ürünlerine bağlı alerjiler ya da tahrişe bağlı olabilir.
2. Makyaj ürünleri kapatıcı etkilerinden dolayı cildin nefes almasını engelleyebilir. Bu durum spor yaparken terle toksinlerin yeterli miktarda atılmasını önleyebilir.
3. Makyaj ürünleri spor yapılırken cilt üzerinden akabilir, temizlenme ve silme ihtiyacı duyulabilir. Bu tür durumlarda kirli ellerin cilde teması ya da hijyenik olmayan ortamlar mikrobik etkenlerin çoğalmasını kolaylaştırabilir, enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.
4. Spor yaparken terleriz ve bu durum mantar enfeksiyonu oluşumuna neden olabilir. Eğer makyajlı spor yaparsak bu risk daha yüksektir.
5. Makyajlı kişilerin kusurlu yerlerini kamufle etmesi ve daha güzel görünmesini sağlamak için yapılan bir işlemdir. Ancak spor yaparken koşarız, terleriz, kalbimiz daha fazla çalışır ve kan pompalar. Bu olaylar ciltte hafif kızarıklığa neden olur, makyaj ürünlerinin akmasına ve birbiri ile karışmasına yol açar. Bu durum makyajlı yüzün kötü görünmesine ve kusurların daha belirginleşmesine olur.

Makyajsız çıkmam diyorsanız size önerimiz var…

Physicians Formula super BB SBP 30 nemlendirici ve fondöten özelliğine sahip bu ürün hafif formülü sayesinde kolayca uygulayabiliriz. Parfüm, paraben, gluten içermez.

Physicians Formula Organik Wear takma kirpik etkili maskara, yüzde 100 doğal fiber ile kirpiklerinizi uzun ve hacimli göstermesinin yanı sıra suya dayanıklı olma özelliği sayesinde yaz sıcaklarında size yardımcı olacak.

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya