Makyaj Malzemeleri


Makyaj malzemelerinin kullanımı nasıl olmalı?

Cildinize uygun makyaj malzemesi nasıl seçebiliriz?

Kozmetik ürün seçerken dikkat edeceğimiz noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Cilt tipiniz çok önemli. Makyaj malzemelerini cilt tipinize göre seçmelisiniz
  2. Ürünleri seçerken kutu üzerinde ‘dermatolojik olarak test edilmiştir’ uyarısının olmasına özen gösterin.
  3. Makyaj ürünü alırken kesinlikle deneme ürünlerini kullanmayın. Özellikle salgın döneminde bu çok tehlikeli bir hareket olabilir. Deneme ürünleri pek çok müşteri tarafından kullanılan ürünlerdir ve pek çok bakteri-virus-mantar bu şekilde bulaşabilir.
  4. Pahalı ürün iyi ürün anlamına gelmez. O nedenle dermatologunuzun önereceği ya da güvenilir olan markaların makyaj ürünlerini tercih edin.
  5. Makyaj ürünlerini kapalı kutular şeklinde satın alın. Açık pazar yerlerinden makyaj ürünü almayın. 


En sık kullandığımız makyaj malzemesi fondötenler. Fondöten seçimini nasıl yapmalıyız?

Cildin yapısına göre fondöten seçimi yapılmalıdır. 

Cilt kuru ve hassas ise likid form yada krem fırmdaki fondötenler kullanılabilir. İçeriğinde nemlendirici ürünlerin olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle hassas ve allerjik cilt tiplerinde fondöten içeriğinde zararlı kimyasal maddelerin (sentetik boyalar, paraffin, silikon, paraben, koku maddeleri, triklosan vb) olmamasına özen gösterin. 

Cildimiz yağlı ve sivilcelenmeye yatkın hatta sivilceli ise jel ya da likid formundaki fondötenler tercih edilmelidir. Özellikle mineral içerikli ürünler gözenekleri kapatmazlar ve sivilce oluşumuna neden olmazlar. Eğer ciltte parlama varsa pudra bazlı fondütenler kullanılabilir. Pudra bazlı ürünler ciltte matlık oluşturur. Ancak pudra bazlı ürünleri kullanmadan önce cilde nemlendiriici ya da primer denilen baz kremler sürülmesi gereklidir. Direk cilde uygulanan pudra fondötenler cilt üzerinde kötü görünür ve homojen olarak dağılmazlar.

Fondötenleri cilt renginize en uygun renk olarak seçmeniz önemlidir. Bunun için fondöteni boyun bölgesine sürerek rengin uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Gelişen teknoloji ile birlikte fondöten içeriklerinde de değişiklikler yapılmıştır. Fondötenlerin içerğinde özel nemlendirici ürünler, antioksidanlar, yaşlanma karşıtı ürünler ve güneş koruma faktörü olan ürünler eklenmiştir. Cildinizin yapısına göre bu içerikleri olan ürünler tercih edilebilir. Örneğin kuru bir cildiniz varsa fondöten içeriğinde nemlendirici özelliği olan ürünler tercih edilmelidir. Eğer 40’lı 50’li yaşlarda iseniz içeriğinde antiaging ürünlerin olması tercih edilmelidir. Cilt tipiniz ne olursa olsun kullanılan fondötenlerde güneş koruma faktörü olması önemlidir. Çünkü güneş cildimizin yaşlanmasına neden olan en önemli faktördür. 


Maskara seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer cildiniz hassas ve allerjik ise sentetik boyaları içermeyen maskaralar kullanılmalıdır. Maskaraların suya dayanıklı olan formlarında daha yoğun kimyasak içerik vardır ve makyajı çıkartırken cildi tahriş edebilir. O nedenle hassas ve allerjik cildiniz varsa suya dayanıklı olan maskaralardan kaçınmanız gereklidir. 

Maskaralar gözkapağı ekzemalarının en sık görülen nedenidir. O nedenle allerjik bir bünyeniz varsa mascara alırken özellikle dikkat etmeniz gereklidir. 

Maskara alırken deneme ürünlerini kullanmayın. Çünkü bu ürünler pek çok kişi tarafında kullanılmaktadır ve mikrobik enfeksiyonların bulaşma riski vardır. 


Ruj alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Rujlar dudağa sürüldükten sonra yemek yeme, konuşma ya da yalama gibi hareketlerle emilebilir. O nedenle içeriğinde doğal renklendirici maddelerin olduğu ürünlerin seçilmesi önerilir. 

Dudaklarınız kuruysa veya çatlamalar varsa nemlendirici özelliği olan rujlar seçebilirsiniz ya da ruj sürmeden önce nemlendirci bir dudak kremi sürebilirsiniz. 

Yaşla birlikte ya da sigaraya bağlı olarak dudak üstü çizgilerinde artışlar olur ve ruju sürdüğünüzde rujunuz bu çizgilerin arasına bulaşır. Bunu önlemek için dudak çevresine dolgu yada nem aşısı uygulamaları yapılabilir. 


BB ve CC kremi nedir?

BB kremler nedir?

BB krem İngilizce ‘blemish balm’ kusur kapatıcı olarak isimlendirilmiş renkli bir kozmetik üründür. İçeriğinde yoğun nemlendirici maddelerin bulunması cilt üzerindeki ince çizgilerin dolmasına ve cildi daha pürüzsüz göstermesine neden olur. Ayrıca içeriğinde güneş koruyucu maddeler de bulunmaktadır. BB kremler makyaj bazı olarak ya da fondöten yerine kullanılabilir. 


CC krem nedir?

CC kremler İngilizce ‘complexion correcting’ anlamına gelen cilt dengleme amacıyla kullanılan bir renkli kozmetik üründür. Bu ürünün içeriğinde ışığı yansıtan pigmentler bulunur ve bu pigmentler ciltteki leke, kızarıklık, sarılık gibi renk eşitsizliklerini dengelemeye çalışır. CC kremler, BB kremlerden daha ince yapıdadırlar. İçerğinde nemlendirme ve güneç koruma faktörleri de bulunmaktadır. CC kremler tek başına ya da makyaj bazı olarak kullanılabilir. 


Makyaj ürünleri kullanırken dikkat edilecek 5 önemli nokta nedir?

  1. Makyaj ürünlerini cilt tipinize göre seçmeye özen gösterin
  2. Makyaj ürünlerinin bir ömrü vardır. Kutular açıldıktan sonra en fazla 3 ay süreyle bir ürünü kullanmalısınız. Havayla temas hem makyaj ürününün yapısını bozar hem de enfeksiyon riskinin atrmasına neden olur
  3. Makyaj fırçalarınızı&süngerlerinizi ayda bir yıkayın ya da değiştirin. Aynı fırçanın kullanılması enfeksiyon riskini artırır
  4. Makyaj ürünü alırken deneme ürünleri kullanmayın. Özellikle bu salgın döneminde enfeksiyon riskinin yüksek olacağını unutmayın
  5. Makayajınızı yatmadan önce mutlaka çıkarın. Makyajla uyumak, uzun süre cildin makyajlı kalması cildin daha fazla tahriş olmasına ve gözeneklerin kapanmasına neden olabilir. Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya