Leke Tedavisinin Tam Zamanı

Yüzümüzde ortaya çıkan lekeler bazen dış görüntümüzü olumsuz yönde etkiler. Özellikle bu lekeler genellikle yaz aylarında güneşin etkisi ile daha da koyulaşır ve daha belirgin hale gelebilir. Güneşin etkisi dışında gebelik dönemi, bazı ilaçlar, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı cilt lekelenmeleri de görülmektedir. Güneş lekeye neden olan en önemli faktör olduğu için ve leke tedavi yöntemlerinde güneşten korunma gerekli olduğu için leke tedavileri mutlaka kış aylarında yapılmalıdır.

Leke tedavisi nasıl yapılır?

Leke tedavisinde tek bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Kişinin cilt yapısı ve lekenin derinliğine bağlı olarak bir ya da birden fazla yöntem leke tedavisinde kullanılabilir.

Kimyasal peeling yöntemi

Kimyasal peeling (soyma) yönteminde özel geliştirilmiş kimyasal ajanlar kullanılır.  Leke tedavisinde en sık kullanılan kimyasal ajan glikolik asit denilen meyve asitleridir. Bu tedavi hafif leke sorunu olan ciltlerde uygulanabilir. Seanslar 2-4 hafta arayla 4-6 uygulama olarak yapılabilir.

Daha fazla bilgi alın..

 

Enzim peeling (leke maskesi)

Enzim peeling leke tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlanan özel bir soyma yöntemidir.  Cilde özel bir karışım olan maske uygulanır ve 8-10 saat kadar bekletilir. Bu süre sonunda maske ılık bir suyla çıkarılır ve ardında 4-6 ay süre ile özel bir devam kremi sürülür.

Daha fazla bilgi alın…

 

Mezoterapi 

Leke giderici özel ilaçlardan (traneksamik asit, nikotinamid, C vitamin) oluşan karışımların cilt altına enjekte edilmesi ile lekeler tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemi kimyasal ya da enzim peeling tedavileri ya da lazer tedavileri ile kombine edilebilir.

Daha fazla bilgi alın…

 

Lazer tedavileri

Leke tedavisinde farklı lazerler kullanılabilir. Cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler, renk hücresini hedef alan Q anahtarlı lazerler ve yoğunlaştırılmış ışık kaynakları olan IPL cihazları en sık kullanılan ışık sistemleridir. Lekenin tonuna ve yaygınlığına göre lazer uygulamaları yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi alın…

 

Renk açıcı kremler

Kremler leke tedavisinde tek başına ya da yukarıda sıralanmış olan işlemlerle birlikte kullanılabilir. Leke tedavisinde en sık hidrokinon, C vitamini, arbutin, kojik asit, glikolik asit içeren kremler kullanılmaktadır. Ayrıca retinol içeren kremlerde ciltte soyulma etkisi gösterir ve leke tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

 

Güneş koruyucu kremler

Leke tedavisi sırasında mutlaka güneş koruyucu kremler kulanılmalıdır. Bu kremler cildi kış aylarındaki güneşin etkilerinden korur ve lekenin koyulaşmasını engeller. Kış aylarında güneş çok etkili olmadığı için düşük koruma faktörlü  (15-20) güneş koruyucuların kullanımı yeterlidir.

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya