KÖK HÜCRE UYGULAMALARI

Kök Hücre ile Gelen GençlikKişinin kendi cildinden alınan deri örneği kullanılarak, özel laboratuvar ortamında üretilen hücrelerin tekrar aynı kişiye enjeksiyon şeklinde verilmesi işlemine ‘ kök hücre ’ tedavisi denilmektedir. Kök hücre tedavisinde kullanılan ‘fibroblast’ denilen hücrelerdir.

Bu hücreler cildimizin orta tabakasında bulunurlar. Fibroblastlar cilde esneklik sağlayan kollajen ve elastik liflerin yapımına öncülük eder. Böylece cildin gençleşmesini sağlamaktadırlar. Fibroblastlar cildin onarılmasını sağlayan bazı maddelerin yapımına da yardımcı olurlar. Bu özellikleri ile cildin yeniden yapılanması ve ciltteki hasarların iyileşmesine neden olurlar.

Kök hücre tedavileri tıpta pek çok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda dermatolojik hastalıklarda ve kozmetik alanda da kullanılmaya başlanmıştır. En sık cilt gençleştirme tedavisinde, sivilce izlerinin tedavisinde ve yara iyileşmesinde uygulanmaktadır.

Kök hücre tedavisi cilt gençleştirme tedavisinde tek başına yapılabilir. Cilt gençleştrme tedavisinde lazer ve radyofrekans tedavileri ile birlikte uygulanabilir.Cilt gençleştirme tedavisinde dolgu maddelerine veya BonTA karşı allerjisi olanlarda kök hücre uygulanabilir. Kök hücre tedavisinde dolgu maddeleri enjeksiyonunda görülen yan etkiler yoktur.Kök hücre tedavisi çukur şeklindeki sivilce izlerinin tedavisinde uygulanabilir. Kök hücre tedavileri iyileşmeyen bacak yaralarında uygulanabilir.

Cilt gençleştirmede kök hücre tedavisinin etkisi nedir ve ne zaman başlar?
Kök hücre tedavisinde kullanılan hücreler fibroblastlardır. Bu hücreler cilde esneklik ve gerginlik sağlayan kollajen ve elastik liflerin yapımından sorumludur. Yeni ve taze kollajen lifler, cildi yenileyerek daha genç görünmesini sağlar. Yeni kollajenlerin yapımı hemen meydana gelmez. Enjekte edilen kök hücrelerin cildin orta tabakasında yerleşmesi ve yeni hücrelerin oluşumu için belli bir süre gereklidir. Bu süre yaklaşık 6 aydır. Özet olarak, kök hücre tedavisinden sonra cilt gençleştirme etkisinin görülmesi işlemden 6 ay sonra başlar.

Sivilce izlerinde kök hücre tedavisinin yeri nedir?
Ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin kötü iyileşmesine bağlı sivilce izleri oluşmaktadır. Kök hücre tedavisi cildin orta tabakasındaki bu hasarı onarmaktadır. Kök hücre tedavisinde kullanılan fibroblastlar cildin orta tabakasında bu hasarı onaran maddelerin yapımını sağlar. Bu maddeler yeni ve sağlam hücrelerin oluşumuna yol açarak izleri tedavi eder.

Kök hücre tedavisi kozmetik dermatolojide yeni kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalarda etki süresi ortalama 2-3 yıldır. Cildin yapısı, yaş, sigara gibi alışkanlıklar tedavinin etki süresini değiştirebilir. Kök hücre tedavileri diğer kozmetik uygulamalar (lazer, radyofrekans gibi) ile birlikte yapılırsa etki süresi uzamaktadır.

Riskleri var mıdır?
Kök hücre tedavisinde kişinin kendi derisinden elde edilen maddeler enjekte edildiği için herhangi bir allerji riski yoktur. Enjeksiyon öncesinde özel bir allerji testi yapılması gerekmez. Uygulama sonunda hafif kızarıklık, morluk ve ödem oluşabilir, ancak bu etkiler 1-2 günde geçerler.