Gözeneklerden Nasıl Kurtulabiliriz?


Gözenekler ve Siyah Nokta Tedavisi

Gözenekler Nasıl Oluşur?

Gözenekler cildimizin doğal yapılarıdır ve gözenekler her cilt tipinde görülür. Gözenekler cildimizin alt tabakasında bulunan yağ bezlerinin dış ortama açıldığı alanlardır. O nedenle gözenekler yağ bezlerinin en fazla bulunduğu yüzün T bölgesinde daha yoğun olarak görülmektedir. Özellikle yağ bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda (yağlı cilt tipleri, hormonal faktörler gibi) gözeneklerden dışarı çıkan yağ tabakası hava ile temasa geçtiğinde oksitlenir. Bu oksitlenme sonucu siyah nokta olarak görülen komedonlar ortaya çıkar. Biz bu siyah noktalara açık komedonlar olarak tanımlarız.

Gözenekler ile ilgili iki önemli problem vardır. İlk problem siyah nokta oluşumudur. Siyah noktalar genellikle yağlı veya sivilceye eğilimli cilt tiplerinde ortaya çıkar. Siyah noktalar yüzün T bölgesinde görülür. Siyah noktalar en çok  ergenlik döneminde, cilt tipine uygun olmayan kozmetik kremlerin kullanılması, yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olan hormonal faktörler (polikistik over hastalığı gibi) gibi durumlarda ortaya çıkar. Erişkinlerde siyah noktaların en önemli nedeni uygun olmayan kozmetik kullanımıdır. Bu kozmetikler yağ bazlı nemlendiriciler, kalın dokulu fondötenler& kapatıcılar, vazelin içerikli kremler olarak sayılabilir.

Gözenekler ile ilgili ikinci problem ise yaşla birlikte gözenek yapısındaki artış ve belirginleşmedir. Yaşlanma ile birlikte cilt altı kollajen yapısı bozulur ve gözenek yapısında genişlemelere yolaçar. Gözenekler daha belirgin bir hale gelir ve estetik olarak kişiyi rahatsız edebilir.

 

Gözeneklerin azalması için hangi tedaviler yapılabilir?

Gözenek sorunu her cilt tipinde ve her yaşta görülebilir. Tedavi seçiminde cildin yapısı, cilt bakım alışkanlıkları, kullanılan kozmetik ürünler mutlaka değerlendirilmelidir.

 

Gözeneklerden kurtulmak için uygulanan tedavi yöntemleri:

 1. Kimyasal peeling: özel kimyasal ajanlarla cildin kontrollü hasarlanmasına dayanan bir uygulamadır. Cildin onarın mekanizmalarının çalışmasını sağlayarak yeni kollajen yapımına neden olur. Yeni yapılan kollajen cildin sıkılaşmasını ve gözeneklerin azalmasını sağlamaktadır.
 2. Fraksiyonel lazerler: Fraksiyonel lazer sistemleri cilt altında lazer enerjisi ile birlikte ısı oluşturur. Bu ısı hem ciltteki kollajenin yenilenmesini sağlar hem de ciltteki hasarlı dokuları ortadan kaldırır.
 3. BBL lazer uygulaması
 4. Babyface lazer uygulaması
 5. İğneli radyofrekans (Scarlet): radyofrekans enerjisi cilt altında belirli bir ısı oluşturarak yağ bezlerinin çalışmasını azaltır, kollajeni yeniler ve gözeneklerin azalmasını sağlar.
 6. Dermaroller (dermapen)(mikroiğneleme): Ucu iğneli özel kalemler ile ciltte minik hasarlar oluşturulur ve cildin iyileşme hücrelerinin çalışması sağlanır. Hem kollajen hem de hyaluronik asit yapımı artar ve gözenekler azalır.
 7. Mezolifting (mezoterapi): ciltaltındaki dokuların onarımı için özel gelitirilmiş ilaçların enjeksiyonudur. Bu amaçla kollajen peptidler, vitaminler, mineraller, hyaluronik asit, somon DNA, büyüme faktörleri, kök hücre ekstratları kullanılmaktadır.
 8. Saten dolgu: Saten dolgu içeriğindeki düşük molekül ağırlıklı hyaluronic asit ciltteki kollajeni yenileyerek gözeneklerin küçülmesini sağlar.
 9. Karbon peeling: Q anahtarlı lazer kullanılarak uygulanan bir lazerli cilt yenileme uygulamasıdır.
 10. Hydrafacial ile cilt bakımı
 11. Akıllı dolgu (Ellanse) ve mineral dolgu (Radiesse) dolgularının özel bir teknikle mezoterapi şeklinde uygulanması işlemi gözeneklerin küçülmesini ve tedavisini sağlamaktadır.

 

Siyah nokta varsa neler yapılabilir?

 1. Mekanik temizleme: siyah nokta bantları, profesyonel cilt bakımı, hydrafacial yöntemleri kullanılabilir. Siyah noktaları zorlayarak çıkarmaya çalışmak sivilce oluşumuna neden olabilir. O nedenle dikkatli uygulama yapılması gereklidir.
 2. Kimyasal peeling
 3. Fraksiyonel lazer
 4. Babyface uygulaması
 5. Karbon peeling
 6. Uygun kozmetik ürün kullanımı: salisilik asit veya glikolik asit içerikli temizleyiciler ve gece bakım kremleri, kil maskeleri, su bazlı nemlendiriciler, evde uygulanabilecek haftalık peelingler.

Adresimiz

Harbiye Mah. Maçka Cad.
Narmanlı Apt. No: 24 Kat:5 Daire:35
Teşvikiye, İstanbul
Telefon : 0212 356 55 44

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma09:00 | 19:00
Cumartesi09:00 | 17:00
PazarKapalı

Sosyal Medya