SEDEF HASTALIĞI

Sedef HastalığıSedef hastalığı ciltte kızarıklık ve pullanma ile ortaya çıkan bir hastalıktır. En sık tutulan alanlar saçlı deri, dirsek, diz bölgesidir. Hastalık çoğunlukla bu bölgelerde başlar. Bazen cildin diğer alanlarına yayılabilir. Sedef hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Sedef hastalığı hem erkek hem de kadınlarda eşit sıklıkta görülmektedir. Bazı hastalarda kaşıntı görülebilir. Hastalık iyileşme ve tekrar ortaya çıkma dönemleri gösterir ve yıllar boyu sürebilir. Hastalığın süresi kişiden kişiye değişmektedir. Hastalık bazı kişilerde 1-2 ayda geçerken, bazı hastalarda yıllarca sürebilir. Hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sedef hastalığında ailesel faktörler önemlidir. Anne ya da babasında sedef olan kişilerde hastalığın görülme riski normalden %20-50 oranında daha fazladır.

Hastalığın oluşumuna neden olan diğer faktörler enfeksiyon etkenleri (boğaz veya solunum yolu enfeksiyonları), bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları, lityum), stres, bazı psikolojik hastalıklar olarak sayılabilir.

Hastalık genellikle yaşanan derin bir üzücü olay sonrası (çok sevilen birinin ölümü, ayrılık vb.) ortaya çıkmaktadır.

Sedef hastalığında tedavi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Tedavide kortizonlu kremler, D vitamin içeren kremler, nemlendiriciler kullanılmaktadır. Doğal ya da yapay güneş ışığından faydalanılabilir. Güneş sedef hastalığına olumlu etki yapar. Yaygın sedef hastalığında ya da eklem tutulumu varsa ağızdan alınan ilaçlar veya yeni jenerasyon biyolojik ajanlar kullanılabilir.

Son yıllarda sedef hastalığında vücuttaki metabolik problemlerin önemli olduğu bildirilmiştir. Aşırı kilolu olmak, kolesterol veya şeker seviyelerinde yükseklik, tansiyon yüksekliği gibi durumlar sedef hastalarında daha fazla görülür ya da bu faktörler hastalığın artmasına neden olabilir. O nedenle sedef hastalığında aşırı kilo almaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek önemlidir. Stres hastalığı tetikleyen en önemli faktördür. Stres ya da diğer psikolojik sorunlar için gerekirse profesyonel yardım alınmalıdır.